Образователно събитие по Програмата „Съдебна власт – информиран избор и гражданско доверие. Отворени съдилища и прокуратури“ - 2025
Образователно събитие по Програмата „Съдебна власт – информиран избор и гражданско доверие. Отворени съдилища и прокуратури“
На 27 и 28 март 2025 г. в Районен съд – Генерал Тошево се проведе образователно събитие, като част от инициативата „Съдебна власт – информиран избор и гражданско доверие. Отворени съдилища и прокуратури“. Гости на съда бяха 20 ученици от СУ „Н. Й. Вапцаров“ и 9 ученици от VII клас на ОУ „Христо Смирненски“ – гр. Генерал Тошево.
Учениците имаха възможност да се запознаят отблизо с работата на съдебната система. Посещението на учениците в двата дни започна с беседа в кабинета на председателя на Районен съд – Генерал Тошево, г-н Росен Стоянов, който запозна младите гости с видовете дела, разглеждани в съда – наказателни и граждански. Беше отделено време за въпроси, на които председателят отговори с внимание и разбиране.
В съдебна зала №1, административният секретар г-жа Божанка Томова и съдебния секретар Радостина Стоянова представиха функциите на административния секретар, съдебния секретар както и функциите на другите съдебни служители, включително служителите от ГД „Охрана“ – Добрич. Учениците получиха цялостна представа за структурата и координацията в работата на съдебната институция.
Особен интерес предизвика лекцията, изнесена от инж. Метин Исмаил – системен администратор на съда, който запозна учениците с темата за киберпрестъпленията и безопасността в интернет пространството. Бяха разгледани актуални теми като фишинг атаки, вируси, интернет измами, телефонен фишинг, както и опасността от кражба на лични данни. Специално внимание беше обърнато на рисковете, свързани с разпространение на нецензурно съдържание и изнудване в чат групи – проблем, засягащ именно младите хора.
В края на лекцията, беше демонстрирана симулирана фишинг атака, при която беше създаден фалшив уебсайт на известна социална мрежа. В защитена лабораторна среда беше показано как въведената парола се визуализира в реално време – демонстрация, която предизвика жив интерес и множество въпроси от страна на учениците.
Най-активните участници получиха награди, осигурени от Висш съдебен съвет, като признание за проявената ангажираност и интерес.
Изказваме искрена благодарност на всички ученици, преподаватели и участници за ангажираността и активното участие. Вярваме, че подобни инициативи изграждат мост между съдебната власт и обществото, и с нетърпение очакваме бъдещи срещи, изпълнени с диалог, знания и вдъхновение.